En son içerikler

Kere Okundu

Çağatay Akman Gece Gölgenin Rahatına Bak Çalıntı mı? Tüm Detaylar ve Gerçekler!

6.06.2017 Tarihinde eklendi


Çağatay Akamanın 'Gece Gölgenin Rahatına Bak' şarkısı tıklama rekorları kırmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde Anna RF adlı bir müzik grubu tarafından telif nedeni ile kaldırma istemi gerekçesi ile YouTube'dan kaldırıldı. Gündeme bomba gibi oturan bu konu hakkında farklı farklı konuşmalar oluşsada tüm açıklamaların ve gerçek nedir analiz ederek bir içerik oluşturma kararına vardık. Çağatay Akman mı haklı yoksa Anna RF mi? İki cepheninde kendinis savunmalarını gözden geçirerek konuya aydınlık getireceğiz.


Gerçektende Anna RF'e mi ait?
Müziğin orjinalinin Anna RF adlı müzik grubuna ait olduğunu Çağatay Akmanda kabul ediyor. Fakat açıklamalında önceden Video'nun altında onlara ait olduğunu bildiren bir yazı olduğunu fakat Müziğin Orjinalinin Mehmet Ali Sezer'e ait olduğunu görünce bizzat Mehmet Ali Sezerle bu konuyu görüşüp Anna RF ile olan içeik bağını kaldırdığını söyledi.


Telif Kaldırılacak mı?
Telif kaldırılması söz konusu bile değil. Çağatay akmanın çalıştığı müzik şirketi gerekli belgeleri YouTube'a gönderdiğini söylüyor. Anna RF ve Çağatay Akman taraflarının hangisi haklı olduğuna yorum yapamayız fakat Dinleyici yorumlarının Çoğuda Anna RF taraftarı olduğunu görebiliyoruz. En önemliside Çağatay Akman'ın gerekli belgeleri doğrulanıp Anna RF attığı telifin kaldırılıp yeniden YouTube'da Çağatay Akman'ın Gece Gölgenin Rahatına bak şarkısını görmek istiyoruz.Anna RF açıklaması
Jump şarkısının orjinal bestesi bize, yani grubumuz Anna RF'ye ait bir bestedir. Ve ilk olarak Kasım 2012'de Youtube'da yayınlanmıştır. Geçen yıl Akman'ın videosu Youtube'da yayınlandığında müzik kısmının bize, yani Anna RF'ye ait olduğunu yazdılar. Ancak birkaç gün sonra bunu değiştirdiler.
ve parçayı bizim Mehmet Ali Sezer'den aldığımızı yazdılar (İddia ettiler). Ki biz bu şarkıyı hiçbir zaman duymuş bile değiliz. Müzik uzmanları tarafınca, Akman'ın şarkısının bizim şarkımız olan Jump'tan kopyalandığının ve şarkımızın hiçbir şekilde Mehmet Ali Sezer'e ait parçayla bir bağlantısının bulunmadığını onaylayan belgeleri almış bulunmaktayız. Bu sebeple harekete geçtik ve Çağatay Akman'ın videosunu Youtube'dan üzerinden kaldırttık.


Çağatay Akman'ın açıklamalarında göze çarpanlar
Çağatay Akman'ın açıklamarında Telifin gerçek bir Anna RF tarafından değil 15 yaşında ki bir çocuğun Anna RF Jump adlı Müziği YouTube kanalına yükleyip telif gönderdiğiydi. Fakat ertesi gün açıklama yapan Anna RF telifin kendilerine ait olduğunu açıkladı. Çağatay Akman'ın Gerçek Telif değil ısrarı ise gözlere çarpan bir unsur oldu.


Müzikler Aynı
Çağatay Akman ve Anna RF müzikleri bire bir aynı. Bu durumda Telif haklı bir sebep kazanıyor.
Mehmet Ali Sezer'den alıntı olduğunu iddia eden Akman Anna RF'nin Müziği tamamen aynı şekil alıp şarkısına uyarlamadığını görebiliyoruz. Yani Anna RF her ne kadar medya içeriğini alsada kendileri tekrar çalarak veya üreterek Müziklerinde kullandığını da göz önünde bulundurmalı. Yani Anna RF'nin zaten oda alıntılanmış iddia edildiği Jump şarkısında Beat tamamen değiştirmiş fakat Çağatay Akman'ın Gece Gölgenin Rahatına Bak adlı şarkı Jump Adlı şarkıdan direkt alınıp yapıştırılmış gibi duruyor. Buda YouTube'un direk Telif istemini kabul etmesine neden olmaktadır.


Akman Cephesinin Açıklamaları
Çağatay Akmanın menajeri Murat İngin açıklamasında, "Elimizde gerekli telif belgeleri mevcut. Olayı yargıya taşıyacağız ve dava açacağız. Müzik Mehmet Ali Sezer'e aittir. Anna RF'in fanları telif atmış, sonra şarkı kaldırınca da açıklama yapmışlar" dedi.


Anna RF mi Çağatay Akman mı?
Anna RF telifinin gerçek olduğu artık ortada. Yani 15 yaşında ki bir çocuğun telifi değil. Her kim olursa olsun kendi bestesinin başka bir müzik ile kullanılmasına izin vermez. Heleki Binlerde dolaşan şarkısının farklı bir ülkede farklı bir müzisyen tarafından kullanılıp Milyonlarca dinlenmesi hiçte çekilir bir durum gibi değil. Umarız Çağatay Akman'ın açıklamaları doğru çıkar ve yargı kararı ile Gece Gölgenin Rahatına bak adlı şarkısını tekrar YouTube'da görebiliriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder