En son içerikler

Kere Okundu

Üst Üste Bağlantı Sorunlarının (Çökmelerin) Sebebi Nedir?

5.05.2017 Tarihinde eklendi

Günümüzde Sosyal Paylaşım sitelerinde ve diğer kullandığımız uygulamalarda kesintiler yaşıyoruz. Peki çökme nedir ve nasıl oluşur? İnstagram, WhatsApp ve Turkcell'in çöküşünün ardından Twitter'da çöktü. Tam olarak bu bağlantı sorunlarının kaynağı nedir bilmek isteyenler için özet geçeceğiz. Sosyal Paylaşım siteleri ve diğer İnternet bağlantısı ile çalışan uygulamalar birer sunucu ile çalışırlar.  Bu sunucular bazen güncellemeller alırlar. Bu zamanlarda Siteler yavaşlar veya çalışamaz duruma gelir.  Ve birde saldırıların sebebiyet verdiği çökmeler vardır. Bunun içinde sunucuları korumak için bağlantı kesilir.
WhatsApp, İnstagram ve Twitter'da bu nedenle bir bağlantı sorunu yaşattı. Olası bir tamamen kapanma söz konusu değildir. Bu gibi büyük bir Platforma sahip olan Siteler ve uygulamaların Sunucuları büyük öncelikle korunmaktadır. Herhangi bir sorunda veya saldırıda gereği yapılana kadar sunucuların bağlantıları yavaşlayabilir veya bir süre tamamen kopabilir. Bu gibi durumlarda hiç bir açıklama yapılmasa da sebepleri belli ve azdır. Fakat farklı sebeplerden dolayıda yaşanan teknik problemlerde vardır. Eğer site yavaş ise bu sizin kullandığın İnternet sağlayıcınızdan da oluşabilir. 


Bağlantı sorunları neden üst üste geldiğine dairde hiç bir açıklama bulunmasa da bu kesinlikle dikkat çekmiş olsa gerek. Bu durumda  bağlantı kopmaları ve yavaşlamalara sebebiyet veren faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sunuculara yapılan bakımlar.
  • Suculara yapılan saldırılar.
  • Teknik sorunlar.
  • İnternet sağlayıcınızdan kaynaklanan yavaşlamalar.
  • Sunucu güncellemeleri.
  • Yavaş bağlantılar.
  • Sunucu sorunları.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder