En son içerikler

Kere Okundu

Dünyada Gerçekleşen 10 Tuhaf Şey!

1.05.2017 Tarihinde eklendi

Dünya çılgınca bir yer. Çevrenizde çok garip şeyler oluyor. Gerçekten her günün her dakikasında,  inanamayacağımız bir şeyler oluyor. Doğa dünyada garip şeyler yaratır; bu sizi yalnızca dilsiz bırakabilir. Bu garip, ilginç gerçeklerden hiç birini bilmediğiniz veya duymadığınız için size büyük bir sürpriz olmayabilir. Bunu kim bilebilir ki, her gün böyle şeyler oluyor.

# 1 Sualtı Şelalesi


Kendinizi okyanusta yüzdüğünüzü düşünün ve ani bir şekilde, devasa  bir sualtı şelalesine daldığınızı fark edin! Şimdiye kadar Mauritius Cumhuriyeti adında bir adayı ziyaret ettiyseniz, kıyıya çok uzakta yüzmek bu korkunç öyküyü gerçeğe dönüştürür.

Okyanus derinliğine derin bir düşüş, bu şelale yanılsamasını yaratır. Buna Sualtı Şelalesi denir.

Bu sadece bir yanılsama, tıpkı ana doğa tarafından yaratılan bir tablo gibi tamamen gerçek ve hoş görünüyor.

Bulunduğu Yer


Mauritius Adası, Afrika'nın Güneydoğu kıyılarından Madagaskar'a 2.000 km uzaklıktadır. Bu ada MS 975 yılında Araplar tarafından keşfedilmiştir. Sonra tekrar yaklaşık 1510'
da ada daha keşfedildi ve bu sefer Portekizli kâşifler tarafından keşfedildi. Mauritius keşfinden bu yana farklı zamanlarda Hollandalı, Fransız ve İngilizlere ait birçok kâşif elinden geçti.

Havadan görünümü


Okyanus o kadar muhteşem ki, bunun gerçek olduğuna inanmak zor. Hatta Google Maps resimde uydu görünümünden, şelale hala gerçek gibi görünüyor.


Sebebi/Oluşumu


Bu ihtişamlı yağı, bölgenin etrafında akan ve bir rengin dalgalanmasına neden olan, hiçbir şeye değmeyen bir şelale gibi görünen yerel kum ve silt taşı birikintilerinden kaynaklanmaktadır.

# 2 Parlayan Dalga


Sadece "Avatar" filminden bir sahneye benziyor. Parlayan bir okyanus suları, elektrikli neon mavisi gibi parlıyorlar. Bu büyüleyici manzaralar biyolüminesansın eseri.

Biyolüminesans Nedir?


Biyolüminesans, canlı bir organizma tarafından kimyasal bir reaksiyon esnasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülerek ışık üretilmesi ve ışık yayılmasıdır.

# 3 Kırmızı Yengeç Göçü


Christmas Island, Avustralya ve Endonezya yakınlarındaki güzel bir plaj, duymuş olabilirsiniz. Aynı zamanda Ekim ve Kasım ayında, yıllık kırmızı yengeç göçünün yüksek vitese geçtiği bir turist çekiciliği haline geldi. Sadece kırmızı yengeçten denize benziyor.

Yengeç Göçü


Her yıl yağışlı ayın başında, göç, adanın kırmızı yengeçlerini denizi yumuşatmak ve yumurtaları denize bırakmak için dağlık ormanlardan kıyıya doğru yoğun şekilde hareket haline geliyorlar.

# 4 Volkanik Yıldırım


Volkanik yıldırımın, kül bulutu içerisinde mevcut yüklü parçacıkların etkileşimi ve normal bulutların dibinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Yıldırım Nedenleri


Yıldırım aslında büyük bir büyüklüğe sahip bir elektrik akımıdır. Tıpkı ev aletlerinde olduğu gibi, elektrik akımı mikroskopik yüklü parçacıkların hareketi ile yaratılır; Benzer şekilde yıldırım da, bu yüklü parçacıkların etkileşiminden kaynaklanmaktadır.

# 5 Cehennem Kapısı


Türkmenistan'ın kalbinde, Karakum Çölü, neredeyse elli yıldır sürekli yanan bir futbol sahası büyüklüğünde bir ateş kraterine ev sahipliği yapıyor. Yerliler uygun bir şekilde onu 'Cehenneme açılan Kapı' olarak adlandırdılar, resmi olarak Darvaza Gaz Kraterleri olarak biliniyor.

Tarihçe


Bu krater, 40 yılı aşkın bir süre önce jeologlar tarafından yapıldı ve o zamandan beri alevler yanıyor. Sovyet jeologları 1971'de bölgeye kazı yaparak doğal gazla dolu bir mağaraya girdiler. Ancak sondaj kulelerinin altındaki alan 70 metre çapında bir delik bırakarak çöktü. Deliğin zehirli gazların salınmasına neden olacağından korkan ekip, onu yakma kararı aldı.

Ateşi Asla Sönmüyor


Yangının bütün yakıtları günlerce kullanması sonra biteceği umuldu, ancak gaz bugün hala yanıyor.

# 6 Mavi Lav


İlk bakışta, bu resimlerdeki diğer dünyadaki ışığın bir bulutunun veya uzayın derininde başka bir gezegenden geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat Endonezya'nın Kawah Ijen yanardağında ürkütücü mavi lavlar var.

# 7 At Kuyruğu Ateşi


Doğal Şelale, Kaliforniya'daki Yosemite Ulusal Parkı'nın en muhteşem yapısından biridir. Şubat ayının ikinci haftasında, güneş, şelalenin üst sınırlarını aydınlatmak için doğru açıyla vuruyor. Koşullar mükemmel olduğunda, Atkuyruğu Sonbahar gün batımında turuncu ve kırmızı renkte parlar.

# 8 Beyaz Gökkuşağı


Beyaz gökkuşağına, çok daha zayıf renklere sahip ve beyaz görünebilen sisin küçük su damlaları tarafından üretilen bir gökkuşağı olan Fogbow da denir. Beyaz gök kuşakları renk söndürülerek normal gök kuşağına benzemektedir. Gök kuşakları gibi, güneş yanıp söndüğünde sersemlikler görülebilir.

# 9 Gizemli  Belize Büyük Mavi DelikGizemli Belize Büyük Mavi Delik, Belize kıyısındaki büyük bir su altındaki deliktir. Ana karaya ve Belize'ye 100 kilometre uzaklıktaki küçük bir atolü olan Deniz Feneri Reef'in merkezine yakın konumdadır. Delik, şekil olarak daireseldir.

# 10 Çin'de ki Gök Kuşağı Dağları


Bu çılgın dağ oluşumu aslında gerçek. Buna inanmak için çok zorlanabilirsiniz, ancak inan ister inanma, bu bir gerçek.

Danxia Landform


Dağlar, Çin'deki Zhangye Danxia Landform Jeoloji Parkının bir parçasıdır. Farklı renkli kum taşı ve minerallerin katmanları 24 milyon yıl boyunca preslenmiş ve daha sonra tektonik plakalar ile bükülmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder