En son içerikler

Kere Okundu

2016'nın En Zihin Yakan 5 Araştırması!

15.04.2017 Tarihinde eklendi

Her şeyin önceden keşfedildiğini veya keşfedilmediğini söylemek çok zor olurdu. Bu inanılmaz dünyamızın bize sunabileceği çok şey var; Sadece gözlemci ve merak etmemiz ve cevapları olmadığını düşündüğümüz soruların cevaplarını ve çözümlerini aramaya devam etmemiz gerekiyor. Bilim artık öngörülemeyen sıçrayışları yapmaya ve beyin anevrizmasının kopmasına veya başka herhangi bir şey yapmadan zihnimizi patlatabilecek buluşlarla ortaya çıkma kabiliyetine her zamankinden daha fazla. Bazen insan aklının başarabileceği saçmalıkların bir göstergesi olan bazı modern bulguların amacını ve uygulanabilirliğini ciddi olarak sorgularız. Örneğin, genetik olarak yeni bir esrar cinsinin yaratılmasına izin vereceğiz; bu, vızıltıya neden olmaz; Kim gerçekten yüksek otun kendi kendine oluştuğuna inanır, acaba? Veya bir uzaktan kumandalı değnek veya bir dondurma konisinde servis edilen pizza icadı. Ve yine de, bazı keşifler gerçekten o kadar şaşırtıcı ki, aynı insan aklının ortaya çıkabileceği mucizeleri merak etmeyi bırakamaz. 2016 insanoğlunun en iyi yılı olmamış olabilir, ancak bazıları inanılmaz keşifler sundu, bunlardan 5'i aşağıda sunduk.

# 1. Güneş Sisteminin Gizemli "Dokuzuncu Gezegeni"


Güneş sistemimizde dokuzuncu gezegen için araştırma on yıllar önce başlamıştı, ancak varlığının kanıtlandığı bu yıla kadar değildi. Daha önce teorik kozmoloji yalnızca Neptün ötesinde var olan dev bir dünya hakkında spekülasyon yapmıştı. Ama şimdi, bu varsayımsal dünya her zamankinden daha gerçekçi görünüyor.
Aslında, o kadar gerçek ki, bütün güneş sisteminin küçük eğimini sorumlu tutmaktır. Bu gezegende bir yılın Dünya'da 17.000 yıl olduğuna ve güneş ışığının yüzeye çıkması bir hafta süreceğini söylemek ilginç bir gerçektir. Bilim adamları, dokuzuncu gezegenin güneş sistemi üzerindeki diğer etkileri konusunda oldukça kaygı duyuyorlar. Sıra dışı yörüngesi (diğer gezegenlerin plakasından 30 derece uzakta) ve kütlesi nedeniyle, Planet Nine, güneş sisteminin hizalamadan yavaşça bükülmesine neden olabilir. Korkunç gelebilir, ama aslında öyle değil. Panik atmaya gerek yok - güneş sistemimizin ne kadar eğimli olursa olsun, düşmeyeceğiz.

# 2. Bilinen En Büyük Başbakan Sayısı


Ocak 2016'dan itibaren şimdiye kadar bilinen en büyük asal sayı 274.207.281 - 1'dir - bu 22, 338, 618 ondalık basamaklı bir sayıdır ve son kayıt tutma sayısını 5 milyon basamaklı olarak taşır. Bunun neden bu kadar büyük olduğunu merak ediyorsan, iyi ... gerçekten değil. Büyük asal sayıların keşfi için pratik kullanımı azdır (bunlar yalnızca kendileri ve bir bölünebilir sayıdır), fakat birisinin keşfedilmesi, bir şampanya şişesinin açılması için bir fırsat sağlar; Sonsuz sayısı, daha büyük ve daha büyük sayılara girerken nadirleşir. Aslında, modern kriptografi büyük asallar kullanır, ancak yeni asal aramak yalnızca bilgi işlem donanımını hızla ilerletmenin iyi bir yoludur. Örneğin, yeni kayıt tutma numarasının bulunduğu GIMPS yazılımı geçtiğimiz günlerde Intel'in işlemcilerinde, yoğun miktarda iş düşen sürekli bir hata keşfedilmesine yardımcı oldu.

# 3. Tırmanan Killer Balıkları


Birileri sana yürüdüğü, ağaçları tırmanıp kuşları yutmadan kuşları tırabildiği bir balık gördüğünü söyleseydi muhtemelen yeni bir Jurassic Park filmi gördüğünü düşünürdünüz. Bununla birlikte, yalan söylemiyor ya da icat etmemesi çok olası. Özellikle Papua Yeni Gine'den geri dönseler! Böyle bir balık var ve bu bölgede hala sınırlı bir alanda görülüyor olabilir. Görünüşte masum görünüşüne rağmen, tırmanan levrek olarak adlandırılan balık aslında çok agresiftir ve Boigu ve Saibai adalarındaki vahşi hayat için gerçek bir tehdit olarak değerlendirilir. Balıkların hava solumakta bir organı olduğu ve pektoral yüzgeçleri üzerinden karadan geçebildiği bildirildi. Bir sonraki destinasyonunun Avustralya olduğuna inanılıyor ve yetkililer balıkları ve gezginleri balıkları belirledikleri anda atmaya ikna ediyorlar. Ancak, tırmanma levrekleri, evrim sürecinde bunu diğer türlerin önüne çıkarmanın akıllı bir yolunu bulduğu için, Avustralya'ya bir asansörle kolayca bağlanmanın yolunu bulacağından kuşku duymuyoruz.

# 4. Felce Giren Bir Adamın Parmaklarını Hareket Eden Siber İmplant


Sibernetik insan yakında birçok bilim kurgu filminde vazgeçilmez bir özellik olabilir. Öngörülebilir bir gelecekte, giyilebilir teknoloji anakronizm haline gelecek ve teknolojik aletler yerine vücudumuza implante olacak. Aslında gelecek zaten burada. Geçen baharda, felç geçirmiş bir adamın beynine elektrikli bir cihaz yerleştirildi. Ön kolundaki bir elektrot kovanına bağlandığında, elini, bilek ve parmaklarını beş yıl önceki omurilik yaralanmasından bu yana ilk kez hareket ettirmesine yardımcı oldu. Bu bilimsel atılımın kredisi, New York'taki Tıbbi Araştırma için Feinstein Enstitüsü'nden Chad Bouton'un ekibine gidiyor. Beyin-bilgisayar-arabirim teknolojisini kullanan cihaz, beynin hareketleri kontrol eden kısmı olan genç insan motor korteksine implante edildi. Bu cihaz sayesinde hasta gitarı bile çalabiliyor. Vaov! Ve bazılarımız bacaklarımıza tam uyması bile bunu yapamıyor.

# 5 Ebedi 5 Boyutlu Depolama


Okulda çok fazla fizik dersinden kaçmadıysanız, muhtemelen zamanla her tür madde bozulur veya parçalanır olduğunu bilirsiniz. Başka bir deyişle, hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Bununla birlikte, Şubat 2016'da, Southampton'lu bilim adamları keşiflerinin muhteşem bir sunumunu yaptı: milyarlarca yıl hayatta kalabilen dijital bir veri saklama alanı. Bellek diskleri nano-yapılı camdan imal edilmiş ve tek bir 5D diskte 360 ​​terabyte depolamanın yanı sıra, 1000 dereceye kadar sıcaklıklarda termal olarak kararlıdır ve iz bırakılan noktalar zaman içinde bozulmaz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Magna Carta, King James Bible ve diğerleri gibi insanlık tarihinin önemli belgeleri, zaten insan ırkından sağ kalabilecek dijital kopyalar olarak kaydedilmiştir. Bunun bize hayatta kalacak ilk insan yapımı cihaz olduğunu fark etmesi için goosebumps veriyor olsa da, teknoloji sayesinde, medeniyetimizin varlığının kanıtı güvence altına alındığını ve sahip olduğumuz her şeyin olduğunu bilmekten de biraz daha rahatlatıcı geliyor Öğrendiğim asla asla unutulmayacak ya da kaybolacaktır.

Devamı diğer bölümde! Bildirimleri etkinleştirerek tüm yazılardan haberdar ol!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder