En son içerikler

Kere Okundu

Samuraylar Hakkında 15 Vahşi Gerçekler!

17.03.2017 Tarihinde eklendi

Şimdiye kadar duyacağımız en iyi hikayelerden bazıları tarihte mevcuttur. Tarih bilincinde olmadan, bugün toplumumuzu anlamamız, kendimizi tekrar etmememiz gereken kalıpları tekrar ederek bulabiliriz. Bütün bunlar önemli olmakla birlikte, tarih hakkında daha fazla bilgiye sahip olmamızın bir başka nedeni, bazı tarihi dönemler epik bir şekilde müthiş olmasıdır. Dünya tarihinin bu kadar güzel bir destanı olan böyle bir dönem Sengoku Jidai'dir. Bu, Japonya'nın tarihinde (15-17. Yüzyıllardan) sonra, bütün ülkenin temelde daha küçük parçalara ayrıldığı ve bu parçaların güçlü samuraylarca yönetildiği bir zamandı.


Bu, bütün bir ülkenin savaşta olduğu bir tarihtir ve Japonya'nın merkezi hükümeti büyük oranda gerçek bir güç sahibi kukladan yapılmıştır. Gerçekte, güç savaşçılar tarafından tutuldu ve kim en çok ülkeyi kontrol etmeyi başardıysa ona kaldı. Bu tarih bize Japon ve dünya tarihindeki en ilginç karakterlerden bazılarını verdiler ve dürüst olmak gerekirse, Sengoku Jidai hakkında, özellikle de Japonya'nın yeniden birleşmesi ile ilgili büyük bir filmin yapılmadığına şaşırıyorum, Burada en çok vakit geçireceğim. İşte Sengoku Jidai ve Japonya'nın nihai yeniden birleşmesi hakkında bilmeniz gerekenler.

# 1 Daimyolar


Öncelikle, Daimyoların gerçekte ne oldukları hakkında konuşmalıyız. Daimyolar, Sengoku Jidai döneminde Japonya'nın çoğunu hüküm süren inanılmaz güçlü Japon feodal efendileri idi. Onların nesillerinden önce miras kalan topraklardan. Daimyolar, Kyoto sadece herhangi bir efendinin egemenliği altında olmadığından, Sengoku Jidai sırasında temelde kuklalar olan şahdeti ikinciydi. Onların topraklarını korumak ve potansiyel olarak komşularını ele geçirmelerine yardımcı olmak için samurayları işe alıyorlardı ve onları nadiren nakit olarak ödeyebilecek paraya sahip oldukları için yemek ya da topraklarıda ödüyorlardı. Meiji Restorasyona kadar bu dönem yüzlerce yıl devam etti.

# 2 Birleşmeden Önce 


Sengoku Jidai, biraz daha sonra konuşacağımız Onin Savaşı sırasında gerçekten savaşa başladı. Temel olarak, birleşmeden önce olan bitenler, kendilerini bir arada yaşayan ve birbirleriyle kavga eden bir grup küçük ülke idi. Bunların hepsi İmparator Japonya'ya yemin ettiler, tabii ki imparator her şeyden çok bir kukla olduğu için bu sadakat büyük oranda törensel oldu. Başkent büyük bir yarıştı ve herkes orada yaşamak ve kendilerini orada bulmaya çalışıyordu. O zamanlar başkent Kyoto idi ve her daimyo onu etkilemek istiyordu. Aynı zamanda, Çin ile yapılan ticaret sayesinde ekonomi büyüdü, bu nedenle Japonya'daki farklı bölgeler daha fazla özerklik istedi. Sonuçta, ülkenin her küçük parçası kendi adına çalışıyordu. Bütün bu faktörler Onin Savaşı'na katkıda bulundu ve on yıl ekonomik konularda çatışmaya başlamıştı. On bir yıl gibi bir şey için Kyoto'yla savaşmışlardı ve bir galip ilan edildiğinde, şehir temelde yok edildi. Bilmeniz gereken bazı ilginç insanlar var, ancak şu an duymanız gereken insanlar Nobunaga, Tokugawa, Ieyasu ve Toyotomi Hideyoshi.

# 3 Oda Nobunaga


Japonya'nın birleşenlerinin ilk örneği Oda Nobunaga idi. O, diğer ikisi ile birlikte, hayatı boyunca birkaç farklı isme gitti. Japonya'daki adlandırma kuralları, birisinin serin bir şey yaptığı her seferinde kendisi için daha soğuk bir ad alabilmesi için yapıldı. Bu çocuklar hakkında konuşurken, tarihin hatırladığı isimleri kullanacağız. Konuşan Oda Nobunaga, tarihin en acımasız insanlarından biri olarak düşünülüyor. O yetenekli bir iş adamı ve iyi bir hüküm duydu, ama gerçekten bildiği şey savaş edebilme yeteneğiydi. Hayatı kanlı bir olaydı ve konuşacağımız üç kahramanın arasından en ölümcül kan oydu. Bununla birlikte, Oda Nobunaga'nın kaderinden söz etmeden önce, hikayemizdeki diğer iki büyük insan hakkında konuşmaya ihtiyacımız var.

# 4 Tokugawa Ieyasu


Tokugawa Ieyasu hayatta kalmayı bilen bir adamdı. Erken hayatını Oda klanının tutsağı olarak geçirdi. Matsudaira klanının bir parçasıydı ve alındığında Oda klanı, babasına gitti ve müttefikleri Imagawa klanıyla bağlarını koparmazsa onu öldürmekle tehdit etti. Babası temelde onların blöfünü aradı ve şöyle dedi: "Devam edin. Oğlumu öldür. Sadece Imagawa'yı onlara ne kadar kararlı olduğumu göstereceksin. "Bu, Oda klanını bir sorunla yüz yüze bıraktı: Tokugawa'yı öldürüp öldürmediğini, babasının hala kazanacağını. Onu öldürmediler, fakat o sırada onunla ne yapılacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Oda klanıyla birlikte yetişerek Oda Nobunaga onlarla Imagawa klanına geri dönmesini sağladı, çünkü o zamana kadar Matsudaira klanı babasını kaybetmişti. Matsudaira'nın lideri olarak mantoyu üstlenmeden önce birkaç yıl onlarla birlikte yaşadı ve hatta Oda Nobunaga'nın oğlu olarak yaşamaya başladı.

# 5 Toyotomi Hideyoshi


Toyotomi Hideyoshi bir köylü olarak hayata başladı. Aslında, işi Oda Nobunaga'nın ayakkabılarını taşımaktı. Bir tapınakta okumak üzere gönderilen genç bir adam olarak başladı ancak bunun yerine maceracı olduğuna karar verdi. Imagawa klanına katıldı ve Ay Nobunaga hizmetine girmeden önce biraz zaman geçirdi; burada ayakkabı taşımaktan başka kaleleri onarmakta yardımcı olan mutfakları yönetti. Ününe iddia, efsaneye göre, geceleyin yükselen Sunomata'da bir kale inşa ediyordu. Gecede bir bütün kalenin kalkmasına imkân yok, efsane, diğer tarafın gerçekten bu konuda hiçbir şey yapamayacağına yetecek kadar hızlı gittiğini gösteriyor. Ayrıca gerçekten iyi bir müzakereci idi ve çoğu zaman Oda Nobunaga'nın savaş alanındaki becerilerinin de işe yaramayacağı durumlara geçiyordu.

# 6 Onin Savaşı


Yeniden birleşmeye başlamadan önce, Sengoku Jidai'yi başlatan etkinliğe geçmeliyiz: Onin Savaşı. Bu savaş başladı, çünkü kimse yakın tarihte ölen şahdetlerin başkanlığını kimin üstesinden gelmeyeceğini bilmiyordu. Kardeşinden kendisinin peşinden koşmak için rahip olmamasını istediğinde bir varisi yoktu, ancak kardeşi yaptığında beklenmedik bir çocuğu oldu. O öldüğünde oğlan hala bebekti, bu nedenle şahgın şahsına, şogun oğlu veya kardeşinin unvanını kimin alacağı konusunda bir tartışma vardı. Savaş patlak verdi, ama kimse kazanmadı. Dahil olan ordular kendilerini yormak için savaştılar. Japonya'yı temelde parçalara ayıran şey, tam bir yüzyıl boyunca devam eden Sengoku Jidai'yi başlattığıydı.

# 7 Avrupalılar Japonya'da


Avrupalılar Sengoku Jidai'ye gerçekten karışmamıştı, fakat kendi yollarına girmişlerdi. Devralmaya çalışmıyorlardı, sadece ticaret yapmak istediler. Portekiz, Tanegashima adında bir ülkeye geldi ve Japon silahlarını gerçek bir oyun değiştiricisi olan Sengoku Jidai'nin ortasına getirdi. Samuraylar tarihin en korkunç savaşçılarından bazılarıdır ve Portekizliler onlara silahlar vermiş ve bu silahlar onları daha da korkunç hale getirmeye hizmet etmiştir. Sadece silah da almadılar. Japonlar, o dönemde orta çağ Japonya'nın sahip olmadığı sabun, tütün ve bir sürü şey ticaretinde bulunabildiler. Buna karşılık, Avrupalılara yalnızca Japonya'da bulunabilecek şeyleri verdi. Tanegashima, Avrupalılar ile ticaret yapmak için yer aldı, o zamanlar o belirli klan için önemli bir şeydi. Tanegashima klanının hem Çin ticaretiyle, hem de Kyoto'daki Honno-Ji Tapınağı ile bağlantısı vardı. Bu tapınak daha sonra tekrar ortaya çıkacaktır, bu yüzden başınızın arkasında saklayın.

# 8 Tainei-Ji Olayı


Bu, daha önce bahsettiğimiz üç ana karakterimizle bir ilgisi yok, ancak tarihin bu zamanı hala ilginç bir kilometre taşıyor. Tainei-Ji olayı, 1551 Eylül'ünde Sue Harukata tarafından gerçekleştirilen bir darbeydi. Kurban Ouchi Yoshitaka idi ve bu ihanet, seppuku olarak bilinen bir davranış olan Tainei-Ji tapınağında intihar etmek zorunda kalmasına neden oldu. Ouchi klanı bundan sonra temelde yapıldı ama altı yıl gibi bir şey için aslında en azından Ouchi klanıyla ilgili olmayan bir figür başı altında batı Japonya'yı yönetiyorlardı. Bu olay, Japonya ve Çin arasındaki ticarette Portekizli tüccarların arabuluculuk yapmak için en başarılı insanlar olmasını sağladı ve barışçıl bir klan aldı ve diğer klanlar topraklarını almaya çalışırken onları şiddete sürdü. Bu, aynı zamanda zamanın vahşetini ve bu klanların kendisi için her erkeği nasıl gösterdiğini gösterir.

# 9 Okehazama Savaşı


Okehazama savaşı 1560 yılının Mayıs ayında başladı ve bir ay devam etti. Bu noktada, üç ana karakterin tamamı aynı takımda değildi. Toyotomi Hideyoshi, o sırada Oda Nobunaga'ya hizmet eden güvenilir bir komutandır, ancak Tokugawa Ieyasu o sırada yaşadığı Imagawa klanının yanında duruyordu. Imagawa Oda klanları her zaman olduğu gibi topraklarda savaşıyordu, ancak Imagawa klanının Oda klanının 2.000-3.000 erkeği için 25.000 savaşçı ile belirleyici bir avantajı vardı. Oda Nobunaga, Imagawa'yı gerçekte olduğundan çok daha fazla birliği olduğunu düşünmek için sahte bir ordu kurduğu için savaşı kararlı bir şekilde kazandı. Bu, küçük ordusunun Imagawa'yı arkadan sürprize götürmesine ve kararlılıkla savaşı kazanmasına izin verdi. Imagawa klanının komutanlarının ikisi hariç hepsi, Tokugawa Ieyasu da dahil olmak üzere Oda'ya katıldı. Oradan, bu savaşla kendisini Sengoku Jidai'de büyük bir ön planda tutan Oda Nobunaga'ya sadık kaldı. Şu an bir park olduğu için Japonya'ya giderseniz, aslında savaş alanını ziyaret edebilirsiniz.

# 10 Ishiyama Honganji Savaşı


Bu on yıl (1570-1580) süren bir başka savaştı. Bu, Oda Nobunaga ve müttefiklerinin Kyoto için koştuğu savaştı. Aslında bu kadar çok klanla savaşmadı: asıl rakibi Ikko-Ikki'nin savaşçı keşişleri idi. İçine fazla girmiyoruz, fakat savaşçı keşişler bu çocuklar için büyük bir sorundu. Onlar ortaya çıkıp sadece anahtarı en iyi yerleştirilmiş planlara atıyorlardı. Uzun süredir savaşıyorlardı, ancak savaş sonunda Oda klanı lehine sallandı. Nobunaga kalede toplanan savunucuların hayatlarını kurtarmaz, ancak kale kendisini yere yıpranmıştı. Daha sonra, Toyotomi Hideyoshi, Osaka Kalesi'ni inşa etmek için siteyi onarmak için inşaata başlayacaktı. Bir kopyası sonunda 20. yüzyılda yapılacaktı, ancak şimdi bunun hakkında konuşma zamanı değil. Şimdi, Oda Nobunaga'nın hikayesinin bir parçası haline gelmeliyiz.

# 11 Oda Nobunaga'nın Suikastı


Japon tarihinin bu bölümü çoğunlukla Honno-Ji olayı olarak bilinir ve Oda Nobunaga'nın Akechi Mitsuhide oyununda bir samuray generalinin elinde seppuku yapması gerektiği konusuna değinir. O sırada, iktidarının en üst noktasındaydı ve Ishiyan Hongan-Ji ve Tenmokuzan'daki zaferlerden kurtuldu. Orta Japonya çok sıkı kontrolündeydi ve onun rakiplerinin iç sorunları vardı ve onunla baş etmemeliydi. Takeda klanının ölümünü kutlayan Kansai bölgesini gezen Tokugawa Ieyasu'yla aynı zamanda tatile çıktı. Nobunaga, bir kuşatma ile uğraşırken takma adetler için Toyotomi Hideyoshi'den bir telefon geldi. Tura devam eden Ieyasu'yu terk ederken kendisi ön saflarda yardıma gitmek, Honno-Ji'ye uğramak için geri dönmeye başladı.

Akechi Mitsuhide'ye Hideyoshi'ye yardım için bir emir vermişti, ama bunu yapmak yerine, Mitsuhide ona ihanet etti ve kimse aslında nedenini bilmiyor. Ordusunu, Nobunaga'nın olduğu bir geçit töreni iddiasıyla, Kyoto'ya doğru çekti. Bunu çok yaptılar, bu yüzden kimse bunu anlayamadı. Honno-Ji'ye vardığında Mitsuhide: "Düşman Honno-Ji'de bekliyor!" Dedi ve Akechi ordusu devraldı. Nobunaga kazanabileceğinin imkânsız olduğunu gördü, bu yüzden seppuku taahhüt etti ve genç sayfasını tapınağı yakıp böylece başını almadılar. Sayfa yaptığı Moro Ranmaru öyle yaptı, sonra da kendini öldürdü ve onu tarihteki en saygın figürlerden biri haline getirdi. Kimsenin ne yapacağını gerçekten bilmediği kalıntıları bulunamadı.

# 12 Toyotomi Hideyoshi'nin Taçlandırması


Oda Nobunaga'nın ölümünden sonra, kaos oldu. Akechi, İmparatorluk Mahkemesini, onu Oda'nın yeni efendisi olarak tanımaya çalışıyordu. Hideyoshi, savaştığı klanla barış yaptıktan sonra savaştan geri döndü ve Akechi'yi el altından yenerek kendine teslim oldu. Hiç kimsenin şansı, kabiliyeti ya da ona meydan okuyacak kaynaklara sahip olmadığı için, Toyotomi Hideyoshi, Oda Nobunaga'nın politik egemenlik ve manevi mirasla sonuçlanmasına kadar sona erdi. Bu, gerçekte, onun ya da Tokugawa Ieyasu'nun Akechi'yi Nobunaga'ya karşı isyan etmek için itmekle bir ilgisi olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. Ne de olsa, Akechi'nin Nobunaga'ya ihanet sebebi tam bir gizemdi ve Hideyoshi ve Ieyasu, Nobunaga'nın gitmesinden kazanacak çok şey vardı. O sırada Hideyoshi ülkeyi yönetiyordu ve Ieyasu ikinci komutandı ve karısı ve çocuğunun ölümü için intikam aldı. Söyleniyor olsalar da, şimdi olup olmadıklarını hemen hemen hiç alakasızdır.

# 13 Toyotomi Hideyoshi'nin Ölümü


Toyotomi Hideyoshi on bir yıl görevde çok başarılı oldu. Bir ton kültür mirası kaydetti. Onunla ilgili eğlenceli bir gerçek: Silah kontrolünün hevesli bir destekçisiydi, böylece yalnızca samurayların silahlanabilmesi sağlandı. Ayrıca bugün gördüğümüz Japonya'da çok sayıda tapınak inşa etmeye yetkili oldu. Daha az eğlenceli bir nokta, Hıristiyanlığa Japonya'daki katkısı çarmıha gerilerek 26 Hristiyanı yürütüyordu ve bu çocuklar Japonya Yirmi Şehri olarak biliniyorlardı. Kore ve Çin'i işgal ve fethetmeyi hayal ediyordu, ancak bunu yapmayı da bırakmadı.

Sonunda, 18 Eylül 1598'de 61 yaşındayken öldü. Ancak ölümünden önce, biraz bir ardıllık anlaşmazlığı vardı. O sırada oğlu olan oğlu Hideyori, resmi mirasçı için bir konusu vardı. Hideyoshi yeğeni sürgüne gönderdi ve seppuku yapmasını sağladı ve sıraya girmeyen aile üyelerini 31 kadın ve birden fazla çocuğu da dahil olmak üzere öldürdü. Ölümü, Beş Yaşlılar Konseyi tarafından moral korunması için gizli tutuldu ve oğlu da güvende tutmaktan sorumluydu.

# 14 Beş Yaşlılar Konseyi ve Tokugawa Şehri


Beş Yaşlılar Konseyi, kendi başına geçemeyecek kadar genç olan genç oğlu Hideyori'nin yerine Japonya'yı yönetmekle suçlandı. Konseyin beş üyesi Ukita Hideie, Maeda Toshiie, Uesugi Kagekatsu, Mori Terumoto ve Tokugawa Ieyasu'ydı. Hideyoshi, beşinin birbirini dengelemesi ve birlikte yönetmesini istemişti, ama olanları değil. Tokugawa Ieyasu çok hızlı bir şekilde şogun bir oyun yaptı ve diğer büyükler hızlı bir şekilde iki takıma ayrıldı: Takım Tokugawa ve Takım Diğerleri. Tokugawa güne Sekigahara savaşında kararlı bir zafer kazandı ve oradan Hideyoshi'nin Japonya sona erdi. Oradan Tokugawa Şogunluğu doğdu.

# 15 Osaka Kuşatması


Hidekihi'nin oğlu Hideyori, Tokugawa Ieyasu onu zorla disin heriteden attığında hiçbir şey kalmadı. Osaka Kalesi'ne bırakılmıştı, ama sonunda, Ieyasu da bunu istedi. Tokugawa şemsiyesi, başkentlerini daha sonra Tokyo olacak Edo'ya yerleşti. Ieyasu, istikrarlı bir rejim kurmak istedi, ancak şimdi tamamen yetişmiş bir Hideyori'yi Osaka'da geçirdi, bunu yapamadı. Kuşatmayı oluşturan bir dizi savaştan sonra Ieyasu kazandı. Bundan sonra Hideyori'nin oğlu kellene ve kızı bir rahibeye dönüştü. Hideyori'nin sekiz yaşındaki oğlu Toyotomi Kunimatsu da cesur bir çocuktu: idam edilmeden önce, Ieyasu'yu Toyotomi klanına karşı yaptığı acımasızlıktan sorumlu tuttu. Bütün bunlar bittikten sonra, Ieyasu birkaç yıl boyunca hüküm sürdü ve sonunda 1616'da öldü ve Japonya'yı torunlarına bıraktı. Böylece Sengoku Jidai biter. Tarihte bu kez hakkında konuşacak çok şey var, ancak umarım, bu size daha fazla bilgi edinmek isterseniz başlamak için yeterince iyi bir gaz verdi!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder